Duma – czy jest uzasadniona, jeśli powodów brak?

Miało być długo, bo i spraw budzących mój sprzeciw
zebrało się co niemiara.
Jednak będzie krótko, bo trudno odnieść się do wszystkiego,
gdy tematy różne.

Jak to się dzieje, że najwięcej dumy i patriotyzmu,
zresztą fałszywie pojętego, prezentują osoby
które – jeśliby je odrzeć z tego co tę dumę powoduje,
a więc dokonania minione wybitnych Polaków – mogłyby jedynie
prezentować dumę z faktu iż udało im się zejść z drzewa.
Żadnych bowiem osiągnięć własnych na koncie nie mają,
które by ową dumę uzasadniać mogły.
Ot uczepiło się gawno okrętu i krzyczy – płyniemy!

Kiedyś malowałam pędzlem, teraz słowem, nigdy nie byłam w tym dobra, tak jak w okazywaniu uczuć. Jednak dobry jest każdy sposób żeby je z siebie wyrzucić. Zanim cię uduszą.

10 komentarzy

 1. ~Bania Luki · 24 czerwca 2017 Odpowiedz

  Ktoś powiedział, że (w skrócie moim) największym „patriotą” jest ten, któremu nie stało człowieczeństwa…

 2. ~Phoenix(L)k · 26 czerwca 2017 Odpowiedz

  hmm… ciekawe pytanie…

  Obawiam się, że odpowiedź jest prosta – wynika z chęci zakrzyczenia możliwości spytania o osobiste dokonania…

  Właściwie, to ciekawie byłoby spytać oenerowców, jakie ICH OSOBISTE działanie wpłynęło na wzrost siły Polski (pod pojęciem siła rozumiem wszystko – ekonomia, nauka – ogólnie wszystko, co wpływa na postrzeganie Polski)…

  Zwłaszcza ciekawi mnie odpowiedź na jedno pytanie…

  Sytuacja hipotetyczna – ktoś bliski zapytanej osoby trafia do szpitala i konieczna jest natychmiastowa operacja… Czy pytany woli, by taki zabieg przeprowadził polski lekarz dzień po Andrzejkach, czy czarnoskóry, ale abstynent?

  Sam wolę patrzeć na „użyteczność” – i podam to na przykładzie, który jest mi bliski…

  Co było jednym z warunków koniecznych do tego, by Legia zagrała w LM i się tam w miarę pokazała? Ściągnięcie Belga ghanijskiego pochodzenia – Vadisa Odjidji Ofoe… Inny kolor skóry? jasne… Ale to dzięki niemu Legia jest silniejsza…

  Oto mi chodzi – ważniejsze jest dla mnie to, co dana osoba może zrobić na rzecz mojego środowiska (mojego klubu, mojej dzielnicy, mojego miasta, mojego kraju – kolejność od najmniejszego do największego), niż to, czy jest mniej czy bardziej „opalony”

  A szczytem głupoty jest pójście po antyimigranckiej demonstracji na kebaba…

 3. Seeker · 26 czerwca 2017 Odpowiedz

  Ludziom coraz bardziej zaciera się granica między partiotyzmem, a faszyzmem i ksenofobią :/

  • ~Phoenix(L)k · 27 czerwca 2017 Odpowiedz

   to poważny problem – według niektórych najlepiej by było, jakby nie było żadnego kraju – tylko UE… i z tego powodu każdy przejaw patriotyzmu to dla nich faszyzm (słynny wpis, że przeciwnicy manify wykrzykiwali między innymi hasło „Bóg Honor Ojczyzna” w „Brunatnej księdze 2011-12″ autorstwa nigdy więcej – organizacji znanej między innymi z tego, że tytuł antyfaszysty roku przyznała Simonowi Molowi – gościowi, który zaraził HIV-em co najmniej 16 dziewczyn, gdyż – zgodnie z afrykańskimi wierzeniami – seks z dziewicą leczy… lub z akcji przed euro 2012, kiedy to chcieli zamalować w Gdańsku rasistowskie napisy… nie znaleźli ich, to sami pomazali mury, by potem w blasku fleszy to zamalować…)

   Albo taka perełka…

   http://www.fronda.pl/site_media/media/uploads/article/metro_agora_nazisci_twitterpawelozdoba.jpg

   Wniosek – każdy, kto przeciwko imigrantom, to nazista…

   • Seeker · 27 czerwca 2017 Odpowiedz

    To nie dotyczy tylko imigrantów… Choć rozumiem, skąd Ci się to wzięło- to top temat ostatnio w Polsce…

    Przecież w polskim tramwaju pobito Polaka, profesora nauczającego języka niemieckiego. A zrobiono to dlatego, że rozmawiał z kimś po niemiecku. A to tylko jeden przykład problemu, który ma dużo więcej „za uszami”.

    • ~Phoenix(L)k · 28 czerwca 2017 Odpowiedz

     śmiało można byłoby podać inne przykłady…

     Szczerze? Czasem jest mi wstyd za takie zachowania – niewiele mnie obchodzi język, w jakim ktoś gada (pod warunkiem, że nie będzie to arabski i nie będzie żadnego religijnego okrzyku – w takiej sytuacji bym jednak reagował. Ale – mimo faktu, iż coraz więcej osób jest u nas w burkach – jakoś obecnie się jeszcze nie boję… Jest to spowodowane wypowiedzią, jaką czytałem w zeszłym bodajże roku… że ISIS nie zaryzykuje zamachów w „Państwami Księgi” (jeśli dobrze kojarzę zwrot), czyli z Rosją i Polską… bo wiedzą, że Polacy są zdolni rozp… własną stolicę, byleby tylko dorwać wroga… tak – mówię o Powstaniu Warszawskim i corocznych obchodach…)

 4. kobieta-nie-typowa · 27 czerwca 2017 Odpowiedz

  Ksenofobia, to problem znacznie szerszy. Nie dotyczy tylko imigrantów. Słyszałeś zapewne nie raz wypowiedzi pseudo polityków i zwolenników jedynie słusznej idei, pod tytułem „Wynocha z kraju!” „Deportacja myślących inaczej”, „leczenie homoseksualistów” itp…
  To sprawia, że nie trzeba być imigrantem, by poczuć się jak oni.
  Takie oto zachowania też są wymownym przykładem:
  - Bulwersujący incydent na Monciaku w Sopocie. W niedzielę rano wchodzącą do kościoła św. Jerzego kobietę z dzieckiem na rękach zaczepił 59-latek. – Mężczyzna nie chciał jej wpuścić do środka, bo jej córeczka ma inny kolor skóry. Kobieta bała się o dziecko i nie chciała prowokować mężczyzny, dlatego wezwała policję – poinformowała Karina Kamińska z sopockiej policji. 59-latek nawet w trakcie rozmowy z funkcjonariuszami nie krył swoich poglądów. Przez cały czas wskazywał na dziecko i powtarzał, że nie ma ono prawa wejścia do kościoła. Świadkowie tego zdarzenia byli oburzeni. Na nic się nie zgadzał 59-latek odmówił podania swoich danych. Nie chciał też pokazać dowodu osobistego. – Ponadto mężczyzna nie wykonywał poleceń policjantów, odmówił podejścia do radiowozu. Pomimo wielokrotnych wezwań, mężczyzna nie reagował, a w trakcie interwencji próbował uciec – dodała Kamińska. Dlatego policjanci użyli wobec niego siły. Na komisariacie ustalili, że 59-latek był trzeźwy. To mieszkaniec województwa łódzkiego. Usłyszał zarzut znieważenia publicznego dziecka. – Grozi mu za to nawet do 3 lat wiezienia. Podejrzany został doprowadzony do prokuratury. Skierowaliśmy również wniosek o dozór i zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej – dodaje Kamińska (http://www.tvn24.pl) Powiesz, że TVN 24 to nie są wiarygodne media. Owszem nie są. Podobnie jak inne. tylko, że w TVP nie usłyszysz o takim incydencie, a jeśli nawet, to w kontekście usprawiedliwienia podobnych zachowań. Problem uchodźców to już zupełnie inny problem, bo najpierw trzeba by zdecydowanie określić kto jest uchodźcą, a kto imigrantem ekonomicznym i choć nie mam nic przeciw jednym czy drugim, pod warunkiem, że ci drudzy zechcą sami zapracować na realizację marzeń o lepszym życiu, jednak wydarzenia w takim np. Calais są faktem i nikt nie może powiedzieć, że to pokojowo nastawieni uchodźcy, szukający bezpiecznego schronienia. Rozumiem więc ludzki strach i wcale nie uważam, żeby nasza kultura potrzebowała na gwałt wzbogacenia. Jednak pomoc jest niezbędna, to ludzka powinność. Tylko trzeba wiedzieć komu pomagamy i w czym. Nie należy z góry zakładać, że będą dla nas zagrożeniem, nie należy też zachowywać się jak nasi sąsiedzi – czyli kłaść zasłonę milczenia na to, że goście nie zachowują się z należnym dla gospodarza szacunkiem – a kiedy do takich incydentów dochodzi, karać z największą surowością i deportować. Jednak nie należy zakładać, że ktoś jest złodziejem, dopóki nic nie ukradnie.
  Sprawa z naszego podwórka – ochrona policji licząca chyba więcej ludzi niż cała manifestacja – bo to manifestacja, a nie czczenie pamięci i modlitwa – szarpanie przeciwników tej szopki i stawianie im zarzutów, a z drugiej strony atak i naruszenie nietykalności cielesnej uczestniczących w pokojowej manifestacji i całkowity brak policji, a ze strony prawicowych polityków reakcje usprawiedliwiające napastników, lub zero reakcji. To jest właśnie faszyzm w czystej postaci. Umówmy się, że interweniujemy w każdym wypadku, albo nie interweniujemy w żadnym.

  • ~Phoenix(L)k · 28 czerwca 2017 Odpowiedz

   krótko, zwięźle i na temat – to co zrobił ten facet to czyste skur*ysyństwo … tak samo jak i zdarzenie w Radomiu – jestem przeciwnikiem wszelkich rozwiązań siłowych

Zostaw odpowiedź